ZpětÚvodPORADENSTVÍ Vyplatí se vám investice do nemovitosti?

Vyplatí se vám investice do nemovitosti?

Do vypuknutí finanční krize v roce 2008 byly nemovitosti velmi populární investicí.

Také mezi drobnými investory se našla řada takových, kteří si koupili pozemek nebo byt, a pak už jen spokojeně sledovali, jak jeho cena roste. To krize po roce 2008 vše změnila.

 

Klíčová je volba mezi nákupem rezidenční investiční nemovitosti (pronajatého bytu nebo domu) a komerční nemovitosti (obchodu, kancelářského centra apod.).

Cena nemovitostí často výrazně poklesla a mnoho investorů utrpělo citelné ztráty. Pokud ovšem nebyli nuceni prodat, je často jen otázkou času, kdy se cena nemovitosti vrátí nad cenu nákupní. Jak už to často bývá, investiční chuť se přehoupla do druhého extrému a investoři se realit bojí. To se dříve nebo později změní.

 

Hypotéky a jak na ně?

Použijte: Hypotéční kalkulačka se srovnáním nabídek bank nebo skvělé odborníky.

Dnes je na trhu možné koupit velmi kvalitní nemovitosti pronajaté s výnosem 5 až 10 procent ročně a financovat je hypotékou s úrokem 3,5 procenta. Dřív než se ale rozhodnete pro nákup investiční nemovitosti, kterou budete pronajímat,

čtěte pár užitečných rad:

 

A. Lokalita nemovitosti

Počítejte s tím, že s nemovitostí nehnete. V případě, že vyjednáváte o ceně nebo výši nájmu, poloha nemovitosti je nejdůležitější ze všech myslitelných parametrů. Patří-li vám nemovitost na Václavském náměstí, bude vždy podstatně snazší ji pronajmout než objekt v Holešovicích nebo Ostravě. A to vždy, i kdyby řádila ekonomická krize a trakaře padaly.

 

B. Výnosy z nemovitostí

Pokud patříte k investorům oprávněně zoufalým z výnosu bankovních vkladů a státních dluhopisů, mohou vám dobře pronajaté nemovitosti určitě nabídnout vyšší návratnost. Roční výnos investice spočítáte jednoduše: Váš výnos z pronájmu, očištěný o náklady, dělený cenou nemovitosti. K tomuto výnosu je samozřejmě nutné připočíst nebo od něj odečíst vývoj tržní ceny nemovitosti. Výhodou nákupu investiční nemovitosti je fakt, že se pravděpodobně nacházíme v dolní části cenového cyklu - opravdové dno trefíte těžko, to ale jako dlouhodobý investor nepotřebujete. Podstatné je, že jste schopni nakoupit nemovitost s výnosem, který s rezervou pokryje náklady na její financování a jste schopni tento výnos udržet. To znamená najít při výpadku nájemce nového, na obdobné výši nájmu. Na obnovení cenového růstu na trhu pak máte dost času si počkat.

 

C. Rezidenční nebo komerční?

Klíčová je volba mezi nákupem rezidenční investiční nemovitosti (pronajatého bytu nebo domu) a komerční nemovitosti (obchodu, kancelářského centra apod.). Podívejme se na porovnání jejich základních charakteristik.

Co zvažovat při investici do rezidenční a komerční nemovitosti

·         Nemovitost: rezidenční, komerční

·         Výnos, Likvidita

·         Náročnost na správu

·         Citlivost na hospodářský vývoj

·         Objem investice        

 

D. Kupuje se pokud cena dole, prodávejte pokud je nahoře

Pro úspěšnost vaší investice je samozřejmě klíčové, abyste prodávali se ziskem. Největší problém nastává, pokud odejde nájemce a nemovitost se vám nepodaří pronajmout za obdobných podmínek - buď musíte s cenou výrazně dolů nebo nového nájemce nenajdete vůbec. Proto, když kupujete investiční nemovitost, ujistěte se, že obdobně kvalitní nemovitosti ve stejné lokalitě nejsou v danou chvíli v nabídce za nižší nájem. Pokud ano, mějte se na pozoru. Víte-li to vy, může to vědět i váš nájemce a ušetřit chce přece každý.

 

E. Spokojený nájemce a platící nájemce

Hodnotu vaší nemovitosti můžete významně zvýšit kvalitou smlouvy s nájemcem.

Co všechno se změní?

·         Nový občanský zákoník

·         Pronájem bytu a boj s neplatičem

·         Prodej domu

Důležité jsou samozřejmě parametry jako výše nájmu a délka nájemní smlouvy včetně každoročního zvýšení nájmu o inflaci (inflační indexaci), které by mělo být samozřejmostí.

Pro hodnotu nemovitosti jsou ale důležitá také kvalitativní kritéria.

Tedy například to, nakolik je pro vašeho nájemce pracné nebo obtížné změnit adresu. Například pro restauraci se stálou klientelou může být změna lokality velmi nevýhodná. Pak máte mnohem silnější pozici pro vyjednávání lepší nájemní smlouvy. S každým zlepšením podmínek nájemní smlouvy, případně pronájmem dosud nevyužitých prostor, roste úměrně cena nemovitosti.

U investiční nemovitosti můžete pro úspěch své investice hodně udělat také sami.


Hledání nemovitosti

Rychlý kontakt

DREAM REALITY
00420 326 210 766

Kancelář a
korespondenční
adresa:

Pražská 1315
293 01 Mladá Boleslav


© 2023, DREAM REALITY Kráťa, s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Nahoru ↑